Uncategorized

CHOPN a váš lékař: Kdy zavolat Zavolejte svého lékaře, pokud: 1

CHOPN a váš lékař: Kdy zavolat Zavolejte svého lékaře, pokud: 1

Prozatím může být nejbezpečnější politikou čekání na další výzkum možné účinnosti motýla.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o astmatu a alergiích!

Nejnovější v oblasti alergií

Nový lék na alergii na arašídy Palforzia schválen FDA

První lék na potravinovou alergii schválený FDA může být k dispozici ve druhé polovině roku 2020.

Od Becky Upham 7. února 2020

Léčba alergie na arašídy Palforzia je o krok blíže trhu

FDA prokázal podporu pro terapii, která by mohla zachránit životy a zmírnit úzkost milionům rodin.

Od Becky Upham 17. září 2019

Myslíte si, že jste alergičtí na penicilin? Zamyslete se znovu

Nesprávná diagnóza vede ke zvýšeným zdravotním rizikům a nákladům.

Od Becky Upham, 28. ledna 2019

FDA schvaluje generickou verzi EpiPen

Očekává se, že nový lék od společnosti Teva Pharmaceuticals bude stát méně.

Od Fran Kritz, 20. srpna 2018

Nejlepší volně prodejná ošetření ke zmírnění sezónních příznaků alergie

Rýma? Kýchání? Vodnaté oči? Ty mohou pomoci léčit tyto otravné příznaky alergie.

Od redaktorů Doctor’s Ask 16. července 2018

Nejlepší tipy Justina Verlandera na úlevu od alergií

S jarní sezónou alergií hned za rohem nabízí džbán Houston Astros a alergik Justin Verlander tipy na odstranění příznaků alergie. . .

Od Nicol Natale 29. března 2018

Porozumění běžné potravinové alergii

Do 14. listopadu 2017

Jsem alergický na pšenici: Co teď?

Do 14. listopadu 2017

Zdravotní problém, který téměř zničil zákon Dereka Hougha

Do 14. listopadu 2017

10 triků bojujících s alergií, které jste možná nezkusili

Od Chris Iliades, MD, 3. prosince 2014 “

Jídlo je velkou součástí rozpočtu každé domácnosti a stanovení zdravých receptů, které chutnají dobře, se může zdát jako výzva. Ale s dobrou výživou jako vaší první prioritou, můžete dát trochu plánování a vyjednávat lov do práce a skončit s některými levnými jídly, které mají bohatou chuť. Zde je návod, jak začít.

Začněte tím, že si pečlivě promyslíte svůj jídelníček, pak si vytvořte plán a držte se ho. Můžete ušetřit peníze nákupem zlevněného jídla, hromadným nákupem a odstraněním toho, co opravdu nepotřebujete nebo nejíte. „Skvělým příkladem zdravého levného jídla jsou fazole,“ říká Joan Salge Blake, MS, RD, dietoložka a profesorka výživy na Bostonské univerzitě. “Fazole jsou skvělým zdrojem bílkovin a vlákniny. Fazole z konzervy můžete přidat do salátu nebo těstovin a máte levný recept, který je zdravý a sytý.”

Při nakupování vyzkoušejte tyto další tipy:

Odstraňte nezdravé jídlo. Soda, zpracované potraviny, dezerty a balená jídla bývají dražší a méně zdravé. Škrtněte je ze seznamu. Koupit ve velkém. Sušené fazole, zrna a konzervy jsou ve velkém levnější. Můžete také hromadně koupit potraviny podléhající zkáze, jako je maso, mléčné výrobky a chléb, a zmrazit je. Chléb z mrazničky se rychle rozmrazuje a neplesniví. Kupujte mražené produkty. „Mražené ovoce a zelenina si uchovávají své živiny lépe než ty, které zůstávají ve vašich chladničkách, což může být hřbitov na výrobu. Jsou levnější a odpad je mnohem menší. Zamyslete se nad všemi částmi čerstvého ovoce a zeleniny, které jste odřízli před jídlem, “říká Blake. Přemýšlejte o alternativních zdrojích bílkovin. Bílkoviny jsou důležitou součástí mnoha zdravých receptů, ale maso je často nejdražší potravina. Mezi alternativní zdroje levnějších bílkovin patří konzervované ryby a kuře, fazole, vejce a čočka. Využijte slevy. Nízký rozpočet neznamená špatnou kvalitu. Připněte kupóny, nakupujte za slevu v klubových obchodech, jako jsou Costco nebo Sam’s, a použijte generické značky obchodů, pokud jsou levnější. Farmářské trhy a etnické trhy také stojí za prozkoumání slevových potravin.

3 nutnosti pro vaření s rozpočtem

Stejně tak, jako je nákup ve velkém levnější, je i vaření ve velkém. S trochou fantazie na zbytky a dezerty můžete ušetřit:

Méně vařte a získejte více jídel. Jedlé hrnce, jako jsou polévky, kastrolky a dušené maso, lze připravit předem a použít na více než jedno jídlo. Nakupujte suroviny ve velkém a v případě potřeby recept zdvojnásobte. Proměňte zbytky v nová jídla. Přidání nové přísady, jako jsou fazole, maso, obilí nebo sýr, na zbytky mu může dát nový život. Můžete také zmrazit zbytky a příští týden si znovu pochutnat na jídle. Vytvořte si vlastní dezerty. Upečení vlastního dortu je mnohem levnější než dezerty zakoupené v obchodě-a přísady můžete ovládat. Zdravé receptové dezerty můžete vyrábět ze 100 procent ovocné šťávy na výrobu nanuků, zmrazování ovoce, vytváření parfaitů s jogurtem nebo míchání ovocného smoothie.

Mějte na paměti, že existují potraviny, za které stojí za to utratit peníze navíc. „Jsou chvíle, kdy jít po kvalitě nad kvantitu má smysl,“ říká Blake. “Při nákupu masa jste na tom lépe se štíhlejšími řízky. Ty mohou být dražší, ale vyloučit nasycené tuky stojí za to. Pořiďte si menší porci a jezte více zeleniny. Ryby jsou dalším příkladem. Ryby jsou drahé, ale nutriční hodnota některé čerstvé ryby ve vaší stravě stojí za to. “

Návrhy zdravých receptů

Vyzkoušejte tyto tři zdravé a levné nápady na recepty. Zmínili jsme se, že jsou také vynikající?

Zelná a kuřecí polévka. Toto je recept na velký hrnec, který můžete připravit jak na oběd, tak na večeři. Zdravý recept používá kuřecí maso z libového masa a pět zeleniny k přípravě kompletního jídla. Zahradní zeleninová lasagne. Tento zdravý recept je sytým jídlem, které získává bílkoviny z nízkotučných tvarohových a ricotta sýrů a má spoustu zeleniny. Později v týdnu můžete zbytky přinést zpět jako přílohu. Černé fazole s rýží. To je další vydatný recept, který můžete natáhnout na více než jedno jídlo. Sušené černé fazole a rýži můžete koupit ve velkém. Používáním fazolí jako zdroje bílkovin získáte 21 gramů bílkovin na porci – bez cholesterolu.

Rozpočet na jídlo můžete natáhnout, aniž byste obětovali kvalitu, a levné recepty mohou být stejně vydatné a výživné idealica a štítná žláza jako ty drahé. Vaření s rozpočtem vyžaduje určité plánování, ale tyto a další zdravé recepty od Doctor’s Ask z něj dělají hračku.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o dietě a výživě!

Nejnovější zdravé recepty

11 zdravějších receptů na vafle pro každý brunchový stůl

Ať už jste bezlepková, veganská nebo vás diety obecně nezajímají, tyto vaflové recepty určitě potěší mnoho lidí.

Od Katie Robinson 23. srpna 2018

28 Dietitian-schválené polévky a zásoby v konzervách s nízkým obsahem sodíku

Vyhněte se popíjení více než je váš denní limit sodíku s těmito polévkami a zásobami zakoupenými v obchodě.

Od Kelly Kennedy, RD 2. února 2017

9 zdravých jídel, která připravíte, když ztratíte energii

Od Brianna Steinhilber 5. října 2016

Špenátový superfood salát

Do 15. srpna 2016

7 snídaní bez vajec, která jsou nabitá bílkovinami

Od Johannah Sakimura, RD 27. května 2016

5 skvělých způsobů, jak detoxikovat bez diety

Od Abigail Libers 8. února 2016

Čokoládové dýňové fotbalové sušenky

Do 17. září 2015

Posuvníky avokáda ze sladkých brambor

Do 17. září 2015

7 vegetariánských hamburgerů, které budete skutečně chtít jíst

Od Yi-Jin Yu, 29. července 2015

Quinoa, sladké brambory a ořechové vegetariánské hamburgery

Do 29. července 2015 “

CHOPN, neboli chronická obstrukční plicní nemoc, je třetí nejčastější příčinou úmrtí v Americe, podle nejnovějších statistik v roce 2007 zabilo více než 120 000 Američanů. To je jedna smrt na CHOPN každé čtyři minuty.

Přestože se odhaduje, že více než 13 milionů dospělých v USA bylo diagnostikováno s CHOPN, statistiky z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí naznačují poddiagnostiku chronického plicního onemocnění. Stejný počet lidí může mít CHOPN a nemusí o ní vědět.

“Důkazy naznačují, že až 12 až 13 milionů lidí má CHOPN, ale zůstali nediagnostikovaní,” říká Byron M. Thomashow, MD, lékařský ředitel Centra pro onemocnění hrudníku v New York-Presbyterian Hospital, klinický profesor medicíny na Columbia University a předseda správní rady Nadace CHOPN.

Jak identifikovat příznaky CHOPN

Můžete mít příznaky CHOPN jako chronický kašel, aniž byste věděli, co jsou. Mezi příznaky CHOPN patří:

Dušnost, zejména při každodenních činnostech. Dr. Thomashow říká, že to zahrnuje takové věci, jako je oblékání, procházení dolů nebo nakupování. Neustálý nebo chronický kašel, kterému mnoho lidí říká „kuřácký kašel“ Vytvářející nadbytečný hlen nebo hlen (známý jako sputa) Těsnost v hrudi při dýchání Pocit, že se nemůžete zhluboka nadechnout

Thomashow bohužel říká, že mnoho lidí, kteří mají tyto příznaky CHOPN, se na ně omlouvá. Omezují své aktivity, než aby přiznali, že mají problém, nebo vyhledali léčbu CHOPN.

„Lékař se může zeptat svého pacienta:„ Jak se ti dýchá? “A pacient odpoví:„ Není to špatné “, protože omezil své aktivity,” poznamenává Thomashow. “Bylo by lepší, kdyby se doktor zeptal: Jaké je vaše dýchání ve srovnání s rokem?” Umíš dělat to, co jsi dělal dřív? ” Pokud odpověď na druhou otázku zní ne, problém by neměl být zameten pod koberec.

Pokud vaše dýchání není tak dobré jako před rokem nebo pokud zjistíte, že sípáte, když jdete z domu do auta, může to být způsobeno některým z mnoha srdečních nebo plicních stavů, říká Thomashow. Pacienti musí být upřímní k sobě i ke svým lékařům a spolupracovat na zlepšení situace. “CHOPN je téměř vždy léčitelná nemoc,” říká, “ale abychom ji mohli léčit, musíme ji diagnostikovat.” ”

Čím dříve vám bude diagnostikována CHOPN, tím snáze získáte vhodnou a účinnou léčbu. Lékaři svou diagnózu zakládají na vašich příznacích a jednoduchém neinvazivním dýchacím testu známém jako spirometrie.

Změny zdravého životního stylu

Některé každodenní návyky vás mohou vystavit většímu riziku CHOPN. Co byste měli udělat, abyste snížili riziko:

Přestat kouřit. Asi 80 až 90 procent všech případů CHOPN je způsobeno kouřením cigaret. Většina lidí s diagnostikovanou CHOPN je starší než 40 let a má kouření v anamnéze – jsou to bývalí nebo současní kuřáci. Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je přestat kouřit hned, abyste zlepšili funkci plic. Vyhněte se znečišťujícím látkám. Větší riziko CHOPN máte, pokud jste byli dlouhodobě vystaveni látkám, které mohou dráždit vaše plíce, jako jsou chemikálie, prach nebo toxické výpary. Také dlouhodobé vystavení pasivnímu kouření vás může vystavit většímu riziku CHOPN. Vyhněte se těmto environmentálním příčinám CHOPN co nejvíce.

Genetika může také hrát roli v tom, zda se u vás vyvine CHOPN. Výzkum ukazuje, že lidé, kterým chybí krevní protein alfa-1 antitrypsin nebo ATT, mohou být vystaveni většímu riziku CHOPN. Pouze malý počet pacientů má CHOPN zděděnou ATT.

Buďte k sobě i ke svému lékaři upřímní. Pokud zjistíte, že nemůžete dělat činnosti, kterým jste byli zvyklí, aniž byste se zadýchali nebo sípali, řekněte to svému lékaři. Včasná léčba CHOPN vám umožní vést aktivnější a zábavnější život.

Získejte další informace o léčbě CHOPN stažením bezplatného nástroje pro sledování CHOPN pro lékaře pro váš iPhone.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o zdravém životě!

Nejnovější v CHOPN

Vakcíny proti COVID-19 a CHOPN: Měli byste dostat výstřel?

Emfyzém, chronická bronchitida a další typy CHOPN zvyšují riziko COVID-19, a proto je očkování obzvláště důležité. Zde jsou některé důležité úkoly. . .

Od Becky Upham 30. dubna 2021

15 způsobů, jak zůstat zdravý během sezóny nachlazení a chřipky, pokud máte CHOPN

Lidé s CHOPN mají větší pravděpodobnost nachlazení a chřipky – a potenciální komplikace mohou být závažné. Zde je návod, jak si v této sezóně posílit zdraví. . .

Od Colleen de Bellefonds 7. října 2019

Jak spravovat CHOPN na pracovišti

Tyto tipy vám mohou pomoci zůstat déle zaměstnáni – a vědět, kdy je na čase opustit svou roli.

Od Colleen de Bellefonds 7. října 2019

7 příznaků, které byste měli promluvit se svým lékařem o vaší léčbě CHOPN

Existuje několik možností léčby CHOPN, ale někdy může být zapotřebí změnit váš režim.

Od Becky Upham 1. března 2019

9 tipů, které pomohou zpomalit postup CHOPN

Změny životního stylu a pečlivé sledování symptomů jsou některé z věcí, které můžete udělat, abyste předešli exacerbacím.

Od Becky Upham 1. března 2019

Správa vaší únavy z CHOPN: 9 strategií pro zvýšení energie

Některé techniky mohou pomoci vypořádat se s únavou běžně spojenou s tímto stavem.

Od Becky Upham 1. března 2019

8 expertních dechových strategií pro lidi s CHOPN

Plicní rehabilitace může pacienty naučit techniky zvládání jejich symptomů.

Od Becky Upham 1. března 2019

7 příznaků, že se vaše CHOPN zhoršuje

Změny typických symptomů spojených s tímto stavem mohou být známkou progrese onemocnění.

Od Becky Upham 1. března 2019

Jak plicní rehabilitace pomohla mému stavu plic a prodloužila mi život

Pro Lynn Markwell byla terapie úplným změnou hry.

Od Don Rauf, 21. prosince 2018

Většina pacientů s CHOPN přichází o dávky plicní rehabilitace

Pouze malé procento lidí se účastní programů na zvládnutí symptomů a zlepšení kvality života.

Od Don Rauf, 6. prosince 2018 “

Když máte chronickou plicní obstrukční nemoc (CHOPN), není neobvyklé, že vaše příznaky vzplanou. Zhoršující se příznaky CHOPN se nazývají exacerbace a mohou být závažné. Můžete však váhat zavolat svého lékaře, protože si nejste jisti, jak vážné jsou vaše zhoršující se příznaky CHOPN.

“Někdy pacienti opravdu nevědí, dokud není příliš pozdě,” říká Kathrin Nicolacakis, MD, pulmonoložka na Clevelandské klinice. “Ale chcete zabránit tomu, aby se věci dost zhoršily, takže skončíte na pohotovosti nebo v nemocnici.” ”

Je těžké vytvořit pravidla, která by platila pro každého pacienta s CHOPN, protože každý je jiný, říká doktor Nicolacakis. Ale zde je několik obecných pokynů, které vám mohou pomoci vědět, kdy byste měli zavolat svého lékaře a kdy zavolat 911 nebo jít na pohotovost.

CHOPN a váš lékař: Kdy zavolat

Zavolejte svého lékaře, pokud:

1. Všimnete si změn ve vašem sputu. Změny mohou zahrnovat barvu, tloušťku, množství nebo dokonce vůni. Jasné varovné signály jsou, pokud váš hlen přechází z čirého na žlutý nebo zelený nebo pokud obsahuje krev.

“Pokud přejdete z produkce půl šálku hlenu nebo sputa na tři čtvrtiny šálku za den, je to varovný signál a stojí za to zavolat do ordinace,” říká Sandra G. Adams, MD, MS, pulmonologist ve University Hospital and the South Texas Veterans Health Care System v San Antoniu. “To není nutně:” Ach, můj bože, musím být hned vidět, “ale stojí za to zavolat do ordinace. ”

Tipy na zvládání nadměrného sputa: Poraďte se svým lékařem o lécích, které vám pomohou uvolnit sputum a snadněji vykašlat.

2. Rozvinete kašel, který nezmizí. Kašel je jedním z mnoha každodenních příznaků CHOPN, ale pokud více kašlete nebo se u vás vyvine přetrvávající kašel bez zjevného důvodu, může to být známka vzplanutí CHOPN a váš lékař by to měl vědět. “Pokud místo čirého kašlete na bílo a trvá to jeden nebo dva dny, měli byste zavolat,” říká doktor Adams.

Tipy na zvládání kašle: Zůstaňte hydratovaní, pokud vám lékař nedoporučí jinak.